Nadruki na płytach CD DVD

W naszej firmie posiadamy szeroką ofertę nadruków na płyty CD i DVD, które oprócz ciekawejNadruki na płytach CD DVD

zawartości zainteresują klienta swoim wyglądem, w efekcie skuszą do zakupu.

Nadruki na płytach robione są przez:

Nadruki na płytach – druk offsetowy

Druk offsetowy wywodzi się z techniki drukarskiej, zwanej litografią i jest to rodzaj druku płaskiego (tzn. powierzchnia drukująca i niedrukująca znajduje się na jednym poziomie). Wzór przenoszony jest na papier, z płaskiej formy drukowej, za pomocą cylindra obciągniętego gumą (tzw. obciąg). Forma drukowa jest cienką, zmatowiona blachą luminiową, którą pokrywa się emulsją światłoczułą. Następnie nakłada się na nią obraz, po czym naświetla się ją w kopioramie, silnym światłem UV.

Miejsca poddane działaniu promieni UV, nie przyjmują farby, która z kolei przylega do miejsc nienaświetlonych.

Druk offsetowy możemy podzielić ze względu na:

  1. Podłoże do drukowania – rodzaj materiału wykorzystanego do druku.
  • Druk offsetowy zwojowy (rolowy)- używany przede wszystkim, do wysokonakładowego druku, w tej technice farba przenoszona jest na zwoje, rolki (np. papieru
  • Druk offsetowy arkuszowy – farba przenoszona jest na arkusz (np. papieru)
  1. Rodzaj druku – techniki drukowania.

Druk offsetowy wodny. W procesie tworzenia tego druku, wykorzystywane jest zjawisko odpychania wody i farby, stąd też nazywa się go offsetem wodnym. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi między wodą lub roztworem, a farbą, tak by nie nastąpiło przemieszanie się tych dwóch substancji, czyli emulgacja.

Należy więc odpowiednio dozować zarówno farbę jak i wodę, podawaną na formę drukową. Roztwór nawilżający zawiera od około 85-95% wody, do której z kolei dodaje się środki, utrzymujące odpowiedni poziom kwasowości powstałej, w ten sposób substancji (wartość pH najczęściej od 4,8 do 5,2), oraz zmniejszające napięcie powierzchniowe wody (np. alkohol izopropylowy (IPA).  Ważne jest by zachować odpowiednią twardość roztworu nawilżającego. Coraz wyraźniej można zauważyć tendencje do częściowego lub całkowitego wycofywania z użycia (IPA), ze względu na jego szkodliwe oddziaływanie na środowisko i ludzi. Zastępuje się go specjalnym roztworem buforowym.

Drugą odmianą druku offsetowego jest druk bezwodny. Tutaj nie stosuje się nawilżania roztworem, bądź wodą. Do wykonania tego druku wykorzystuje się specjalne formy drukowe ( silikonowe ) i farby o wysokim napięciu powierzchniowym. Jak łatwo można się domyślić, eliminuje to problem mieszania się farby drukowej z roztworem nawilżającym ( emulgacja farby ), utraty połysku farb metalicznych, czy też zawilgocenia podłoża drukowego, w przypadku kontaktu roztworu z tymże podłożem.

Ta technika, pozwala też na położenie grubszej warstwy farby niż w metodzie klasycznej. Koszty offsetowego druku bezwodnego są dość wysokie, przez co jest on mało opłacalny przy niskich nakładach. Jednakże cechuje się wysoką jakością odbitek, prostą obsługą, daje możliwość zadrukowywania niestandardowych powierzchni, co przy rosnących oczekiwaniach klientów, nasileniu się wymogów wobec ochrony środowiska i dążeniu do perfekcji osiąganych wydruków tworzy olbrzymie możliwości rozwoju dla tej metody druku.

Nadruki na płytach – sitodruk

Sitodruk ma bardzo długą historię i znany jest już od tysięcy lat. Wywodzi się z Japonii od druku szablonowego. Co prawda, od tamtego czasu wciąż jest doskonalony, lecz ogólny sposób wykonywania go polega na tym samym. W technice sitodruku nakładany jest szablon na specjalną siatkę- tkaną, metalową, lub wykonaną z włókien syntetycznych. Dawniej siatkę wykonywało się z nici jedwabnych lub bawełnianych. Siatki do druku grafik zazwyczaj złożone są z od 100 – 150 włókien na centymetr.

Oczko ma wtedy od 40 do 34 mikrometrów. Aby uzyskać odbitkę należy przetłoczyć farbę przez matrycę. Formę drukową przygotowuje się zakrywając w szablonie miejsca nie drukujące. Aby to osiągnąć należy zablokować odpowiednie otworki siatki sitodrukowej. Istnieje na to wiele sposobów np. ręczne nanoszenie odpowiedniego roztworu, który potem zasycha i tworzy nieprzepuszczalną barierę dla farby, szablony wycinane z papieru, albo folii, rysunek kredką litograficzną, bądź tuszem i wreszcie zastosowanie emulsji światłoczułej, naświetlanej potem w kopioramie. (Po wypłukaniu nienaświetlonej emulsji i wysuszeniu, siatka z szablonem jest gotowa do druku).

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
503-326-455 lub dzialhandlowy@stardisc.pl