Tłoczenie płyt CD / DVD

Aby rozpocząć produkcję nośników optycznych, musimy posiadać gotową matrycę zawierającą obraz (odcisk) spirali z danymi, która posłuży jako wzorzec dla kolejnych kopii. Nośniki wytłoczone cechują się o wiele większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, oraz trwałością, pod względem zapisu danych, aniżeli te, powstałe za pomocą metody zwyczajnego kopiowania danych na dyskach wielokrotnego zapisu.

Grubość spirali z danymi wynosi ok. 1 mikrometra (przy CD) , dlatego też proces tłoczenia musi być bardzo precyzyjny. Z tego też powodu produkcja sterowana jest i kontrolowana komputerowo. Do odbicia matrycy na płytach wykonanych z granulatu poliwęglanu, używa się specjalnych maszyn zwanych  wtryskarkami. Sporą zaletą owych urządzeń jest wysoka wydajność, oraz szybkość. Dla przykładu – pełny cykl produkcyjny jednego nośnika wynosi ok 3-4 sekundy.

Zanim uruchomiona zostanie produkcja, sprawdza się jakość matrycy w formie wtryskowej, a także lustro czyli drugą połowę formy. Gdyby okazało się, że jest ono uszkodzone, to pomimo dobrej jakości matrycy, nie dałoby się uzyskać z niej nośników pozbawionych wad. Niezbędne jest wytłoczenie kilku krążków testowych, w celu sprawdzenia czy matryca została poprawnie umieszczona w formie. Błędy całego nakładu mogą być spowodowane nawet przez minimalne przesunięcia względem osi poziomej. W takim przypadku wszystkie płyty należy uznać jako wadliwe, a co za tym idzie, odrzucić. Dość powszechnie stosowany jest test Prometeus, na potrzeby którego wytłacza się dodatkowo od 100 do 150 płyt. Test ma na celu sprawdzenie właściwości fizycznych nośników CD i DVD. Weryfikowana jest grubość płyt, naprężenia powstałe w trakcie wtrysku i schładzania, mierzone są również parametry przechodzenia lasera przez nośnik, oraz krzywizny płyty. Jeżeli test przebiegnie pomyślnie, płyty poddaje się testowi Datarius, w którym dokonuje się sprawdzenia poprawności materiału zawartego na płytach.

Produkcja płyt – jak to robimy?

Najpierw, pod wysokim ciśnieniem (nacisk 30 ton) i w temperaturze ok 125 st. C wtryskarka formuje krążek z granulatu poliwęglanu, w następnej kolejności wykonywany jest odcisk matrycy z jednej strony, lub z dwóch, jeśli płyty są dwustronne. Po zastosowaniu odpowiednich technologii dla tworzyw termoutwardzalnych (czyli materiału uzyskującego odpowiednie właściwości fizyczne za sprawą działania wysokiej temperatury) otrzymujemy przezroczysty dysk z rowkami z zapisanymi danymi. Nie jest to jednak jeszcze gotowy produkt, gdyż dane zapisane w taki sposób nie mogłyby być odczytane przez laser. Niezbędne jest wystudzenie płyty, a także naniesienie na nią cienkiej warstwy aluminium, srebra, albo zastosowanie tzw. złotego targetu, bądź krzemu. Grubość warstwy ochronnej może wynosić od 15 do 80 mikronów. Ten etap produkcji nazywany jest metalizowaniem i wykonuje się go z użyciem argonu metodą próżniową. Następnym krokiem produkcji jest pokrycie krążka, powleczonego warstwą aluminium, specjalnym lakierem ochronnym. Odbywa się to maszynowo. Lakier ma za zadanie ochronić metal przed utlenianiem się, a jego powierzchnia dodatkowo utwardzana jest lampami UV.

 Warte wzmianki jest to, iż tłoczenie płyt CD nieco różni się od tłoczenia płyt DVD. Przy procesie produkcji nośników DVD, łączone są ze sobą dwa dyski (grubość – 0,6 mm).

Po zmetalizowaniu owych dwóch połówek, skleja się je ze sobą (klej równomiernie rozkładany jest za sprawą siły odśrodkowej specjalnej wirówki). Najbardziej powszechny nośnik DVD – DVD5 zawiera zapisane dane w dolnej warstwie (dolnym dysku), a warstwa górna stanowi funkcję ochronną. Gotowa płyta nazywana jest płytą dwuwarstwową a jej grubość wynosi 1,2 mm. Ostatnia faza procesu produkcyjnego to kontrola jakości. Polega ona na użyciu specjalnego układu optycznego, który skanuje płytę wykonując kilka milionów odbić światła lasera w różnych punktach płyty. Jeżeli dane zostały zapisane poprawnie, płyta może być już użytkowana. Pozostaje jedynie wykonanie nadruku na nośniku.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
503-326-455 lub dzialhandlowy@stardisc.pl